Co robią psy, gdy śpią?

Czy podczas psiej drzemki waszą uwagę przyciągnęły pomruki, szuranie łapami lub nawet poszczekiwania? To znaczy, że najprawdopodobniej wasz pupil właśnie przeżywa przygody we śnie – spaceruje, znajduje smaczne kąski na domowym stole albo poluje. Tak, psy mają sny, tak samo jak ludzie. Warto dowiedzieć się trochę więcej o tym zjawisku.

Skąd wiadomo, że zwierzęta także śnią? Naukowcy stwierdzili to po zauważeniu u nich fazy  REM, która występuje także u ludzi. Rozpoznać ją można m.in. przez szybkie ruchy gałek ocznych i nieregularny oddech. Może to wyglądać nieco niepokojąco, ale jest to całkowicie normalne:)

Co ciekawe Matthew Wilson i Kenway Louie z Massachusetts Institute of Technology przeprowadzili badania, które dowiodły, że także szczury przeżywają sny. Podczas nauki pokonywania labiryntu przez te zwierzęta przeprowadzili pomiary aktywności hipokampu, czyli części mózgu odpowiedzialnej za pamięć. Podobne pomiary wykonali podczas snu szczurów – okazało się, że wystąpiły wówczas identyczne zmiany. Były one przedstawione tak dokładnie, że można było określić nawet,  w której części labiryntu we śnie znajduje się zwierzę. Nieźle, prawda?

Po własnych obserwacjach na pewno już wiecie, że psy potrafią spać naprawdę długo. Quebo „oficjalnie” zasypia około 21 i budzi się około 6.30, więc śpi około 9 godzin. Dodatkowo lubi poranne i popołudniowe drzemki, jest niezłym leniem (teraz również leży i pochrapuje).  Często go obserwuję i zastanawiam się, co robi we śnie.  Podobno zależy to przede wszystkim od środowiska życia psa – jeżeli ma zapewniony ciepły, spokojny dom i jego potrzeby są zaspokajane, zapewne uczestniczy w czymś przyjemnym.

Nawet u psów możliwe są także tzw. koszmary senne, wywołane stresem, strachem lub traumą; w tym przypadku może on popiskiwać lub szczękać zębami. W tym przypadku należy go łagodnie przebudzić przez głaskanie. W dużej mierze to od nas zależy, co robi nasz pies, gdy śpi 😉 Bardzo ważną zasadą jest pamiętanie o unikaniu gwałtownego budzenia psa, bo może się on przestraszyć, w końcu przed chwilą w swoim śnie mógł znajdować się w innym miejscu!

Życzę więc Wam i waszym psom kolorowych snów, mimo że jest jeszcze wcześnie. Każda pora na drzemkę jest idealna! 🙂

Zaciekawił was ten temat? Podzielcie się swoją opinią w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.